10W 980nm COS Laser Diode LD Chip on Submount
The package of 10W 980nm COS Laser Diode LD is chip on submount. The Chip on Submount package is ideal for incorporation into OEM solutions. Brandnew' chip on submount package has two large gold wire bond pads that provide contact to the cathode and anode of the semiconductor laser diode. The chip is manufactured to form a FP laser cavity tuned to emit radiation at the desired wavelength. These diodes feature a quantum well structure. Additionally, these laser diodes do not have a built-in monitor photodiode and must be operated in constant current mode.
Quick Detail:
980nm central wavelength, 10W output power, 1.8V operating voltage Vop
COS Package, chip on submount
High reliability and stability
High conversion efficiency 50%
High temperature resistance characteristics
Data Sheet
Item No: COS980DL10
Item Name: 10W 980nm COS Laser Diode LD
| Optical | |
| Center Wavelength | 980nm |
| Output Power | 10W |
| Spectral Width FWHM | 6nm |
|
Slope Efficiency |
1.0W/A |
| Fast Axis Divergence | 30Deg |
| Slow Axis Divergence | 10Deg |
| Electrical | |
| Threshold Current | 1.5A |
| Operating Current | 12A |
| Operating Voltage | 1.8V |
| Power Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:
Hot Tags: 10w 980nm cos laser diode ld suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










