Description
12W 940nm COS Laser Diode Chip on Submount
12W 940nm COS Laser Diode Chip on Submount, output power 12W, high efficiency, long lifetime, widely used in Industrial pump, R&D, Laser illumination, medical and other fields.
Feature:
Other wavelengths 808nm,915nm,975nm optional;
Working life > 20000h;
Low dark current, Low capacitance;
High reliability, Long operation life.
Application:
Industry;
Pump source;
Illumination;
Medical treatment.
Data Sheet
Item No: COS940DL12
| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 12W |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| Emitter Width | 95um |
| Fast Axis Divergence | 36Deg |
| Slow Axis Divergence | 10Deg |
| Electrical | |
| Threshold Current | 0.7A |
| Operating Current | 13A |
| Operating Voltage | 1.8V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:
Hot Tags: 12w 940nm cos laser diode chip on submount suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










