10W 940nm COS Laser Diode
Brandnew supply 10W 940nm Broad Area COS Laser Diode. COS is installed in a low thermal resistance, electrical isolator installation, low junction temperature and low thermal resistance package extend life and improve reliability. This kind of COS diode laser with 95um emitter width which make the diode laser more stable and reliable.
Feature
940nm central wavelength, 10W output power, 1.8V operating voltage Vop
High conversion efficiency 50%
High temperature resistance characteristics
Long lifetime>10000 hours, high reliability and stability
Safe package, quick delivery
Application
Direct Material Processing
Solid-state pumping source
Wind sensing lidar
Laser illumination
Free space optical communication

Data Sheet
Item No: COS940DL10
| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 10W |
| Spectral Width FWHM | 4nm |
| Emitter Width | 95um |
| Fast Axis Divergence | 36Deg |
| Slow Axis Divergence | 10Deg |
| Electrical | |
| Threshold Current | 0.7A |
| Operating Current | 13A |
| Operating Voltage | 1.8V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 15~35℃ |
| Storage Temp. | -30-70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

Hot Tags: 10w 940nm cos laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










