Description
8W 808nm 12-Pin Fiber Coupled Diode Laser
Overview
Features:
High Heat Load (HHL) 12-PIN package
Working Mode: CW
Built-in thermistor, TEC, photodiode
High efficiency, high brightness, high power
Applications:
Fiber amplified pumping
Illumination Systems
Industrial Marking
Range-finding
Medical
Fiber coupled laser diodes are used in a variety of medical applications, such as laser surgery, laser eye surgery, and cancer treatment. Lasers can be used to cut tissue, remove tumors, and weld blood vessels. They are also used to treat a variety of skin conditions.

Spec sheet
Item No.: FC808DL8
| Optical | |
| Center Wavelength | 808±3nm |
| Output Power | 8W |
| Working Mode | CW |
| Fiber | |
| Fiber Core | 105um |
| Fiber Length | 1m |
| Fiber Numerical Aperture | 0.22NA |
| Fiber Connector | SMA905 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 9A |
| Threshold Current Ith | 1.7A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| PD Current | 500mA |
| TEC Current/Voltage | 1.5A/4.5V |
| Thermistor | 10K |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~55℃ |
| Storage Temperature | -30~70℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.03nm/℃ |
Size Drawing

Hot Tags: 8w 808nm 12-pin fiber coupled diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode










