Description
12W 940nm Unmounted Diode Laser Bars
Product Description
Our semiconductor products are easily assembled using standard soldering methods. The material supports both soft solder (indium) and hard solder (gold/tin). We deliver our laser bars to you with emitter structures separated on the p-side as standard. On request, we can also produce bars with continuous p-side metallization and adapted facet coatings, using low AR coatings for the assembly of external resonators
Features
Wavelength: 940nm
Output power: 12W
Operation mode: CW
Power Modulation: 100%

Specification:
Item No.: LC940SE12
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 940nm |
| Output Power | 12W |
| Working Mode | CW |
| Power Modulation | 100% |
| Spectral Bandwidth(FWHM) | 4nm |
| Emitter Width | 95μm |
| Emitter Pitch | 400μm |
| Cavity Length | 4000μm |
| Cavity Thickness | 125μm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 29Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 9Deg |
| Slope Efficiency | 1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 13A |
| Threshold Current Ith | 0.7A |
| Operating Voltage Vop | 1.7V |
| Conversion Efficiency | 58% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.34nm/℃ |
LIV Curve

Hot Tags: 12w 940nm unmounted diode laser bars suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










