10W 976nm Unmounted Diode Laser Bars
Laser chip, also called unmounted diode laser bar, is single-emitter laser chip or single-bar laser chip, which are not mounted to a heat sink and lack any exterior packaging. Select from GaAs, InP, and GaSb unmounted diode laser bars and chips to get output from 450 nm to 2 µm, which deliver exceptional reliability and performance
Features:
Single Emitter (SE) 10Watt output
Single-emitter laser diode (SE) chips are the basic built block for high-power and high-brightness semiconductor laser modules
Brandnew unmounted bars have set the standard for high reliability in real-world applications.
Bars and chips are available in various fill factors, stripe widths, bar widths, and cavity lengths, and customized options can be developed to meet your unique requirements.

Specification:
Item No.: LC976SE10
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 976nm |
| Output Power | 10W |
| Working Mode | CW |
| Spectrum Width | 4nm |
| Emitter Width | 95μm |
| Cavity Width | 390-410μm |
| Cavity Length | 3990-4010μm |
| Cavity Thickness | 110-150μm |
| Slope Efficiency | 1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 13-14.5A |
| Threshold Current Ith | 0.7-1A |
| Operating Voltage Vop | 1.75-1.95V |
| Conversion Efficiency | 58% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
LIV Curve

FAQ:
What is the lead time?
Normally 3-5 days. Customized products need 15 working days.
Do you have any MOQ limit?
Low MOQ, 10pcs for sample checking is available
Hot Tags: 10w 976nm unmounted diode laser bars suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










