150W 808nm Diode Laser Chip

Product Description
Our semiconductor products are easily assembled using standard soldering methods.
We deliver our laser bars to you with emitter structures separated on the p-side as standard.
The application of high-power laser chips mainly involves fiber lasers, solid-state lasers, excimer lasers and other fields. Specific applications include but are not limited to pump sources, laser processing, scientific research, communications, military, etc. The application of high-power laser chips in fiber lasers is mainly as a pump source, providing a high-energy-density light source to meet the high-power requirements of laser processing and other fields. These laser chips have the characteristics of high electro-optical conversion efficiency, high polarization, and small divergence angle, which ensures the accuracy and efficiency of laser processing.
Data sheet:
Item No.: LC808SB150
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 808nm |
| Output Power | 150W |
| Working Mode | QCW |
| Spectrum Width | 4nm |
| Number of Emitter | 30 |
| Emitter Width | 120μm |
| Emitter Pitch | 160μm |
| Filling Factor | 75% |
| Bar Width | 4800-5200μm |
| Cavity Length | 1490-1510μm |
| Thickness | 105-145μm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 39Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 145A |
| Threshold Current Ith | 25A |
| Operating Voltage Vop | 1.9V |
| Conversion Efficiency | 50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-35℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.28nm/℃ |
PIV Chart
![product-1-1 A6H`MWJ74VQOV2G)19BA%]V](/Content/uploads/202098745/202001071421296636177.png)
Hot Tags: 150w 808nm diode laser chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










