Description
10W 915nm COS Diode Laser
Product Description
Like the C-mount, the CoS (chip on submount) has the laser exposed without protection to the chip or its bond wires. User should be knowledgeable in the handling and mounting of this type package. The CoS is also highly desired when other optical components need to be in very close proximity to the front facet. The AlN submout is an excellent conductor of heat but the CoS will require cooling.
Key Parameters:
Chip on submount design
P Down sealed package
High stability
Long lifetime
High reliability
AuSn bonding
RoHS compliance
Application:
Medical
Printing
Industry
Pumping

Data sheet:
Item No.: COS915DL10
| Optical | |
| Center Wavelength | 915nm |
| Output Power | 10W |
| Spectral Width FWHM | ≤6nm |
| Slope Efficiency | 1.0W/A |
| Fast Axis Divergence | 60Deg |
| Slow Axis Divergence | 11Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Emitter Size | 94um |
| Electrical | |
| Threshold Current | 0.5A |
| Operating Current | 12A |
| Operating Voltage | 1.65V |
| Power Conversion Efficiency | 58% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-55℃ |
| Storage Temperature | -30-70℃ |
| Wavelength Temp. Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: 10w 915nm cos diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










