905nm 50W Diode Laser Bare Chips

Overview
Output power up to 150W
Unmounted Bare Bar, also can be mounted TO-9
The application of 905nm wavelength is mainly concentrated in the fields of short-distance ranging, obstacle detection, obstacle perception in autonomous driving, industrial automation, indoor navigation, robotics, etc. LiDAR with this wavelength can provide high-precision distance measurement and environmental perception, and performs well in these applications. In addition, LiDAR with 905nm wavelength is often used in vehicle-mounted LiDAR, especially in the fields of intelligent driving vehicle-mounted LiDAR, 3D intelligent perception, laser ranging, and machine vision.
Spec sheet:
Item No.: LC905SE50Q
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 905nm |
| Output Power | 50W |
| Working Mode | QCW |
| Spectrum Width | 4nm |
| Emitter Width | 70μm |
| Emitter Pitch | 400μm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 27Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 10Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | 3W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 10.5A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 6.3V |
| Conversion Efficiency | 40% |
| Pulse Width | 100ns |
| Duty Cycle | 0.01% |
| Repetition Frequency | 1000Hz |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-35℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.31nm/℃ |
FAQ:
What is your terms of payment?
T/T or Western Union, for your choice.
Do you offer guarantee for the products?
Yes, all products have been tested before shipping out.
Lifelong technique support. 2 years warranty.
Hot Tags: 905nm 50w diode laser bare chips suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










