Description
15W 940nm Diode Laser Chips
Product Description
Laser chip, more accurately LD chip, is a semiconductor laser. Through semiconductor packaging technology, the working material, external energy, and optical resonant cavity required to generate laser are integrated into a chip space of only one square millimeter
Application:
Semiconductors for high-power diode lasers in direct material processing, for heating or lighting. Semiconductors as pumping sources for fiber and solid-state lasers.

Data sheet:
Item No.: LC940SM15
| Operation | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Output Power | 15W |
| Operation Mode | CW |
| Geometrical | |
| Emitter Width | 95um |
| Cavity Length | 4000um |
| Cavity Thickness | 120um |
| Cavity Width | 400um |
| Electro Optical Data | |
| Threshold Current | 1.0A |
| Operating Current | 12A |
| Operating Voltage | 1.75V |
| Slope Efficiency | 0.95W/A |
| Slow Axis Divergence | 9 |
| Fast Axis Divergence | 29 |
| Spectral Width | 4nm |
| Polarization | TE |
Hot Tags: 15w 940nm diode laser chips suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










