300W 808nm Diode Laser Chips

Product Description
The application of laser chips in industry is mainly reflected in the use of high-power laser chips, which have become the "power source" in industrial applications with their high power, high efficiency and small size. Specifically, high-power EEL laser chips have shown great potential in industrial applications, especially in the fields of pump sources and laser processing. The biggest features of these chips include high optical power generated at high current density, high electro-optical conversion efficiency, high polarization degree and small divergence angle, which make them an ideal choice in many demanding applications.
Data sheet:
Item No.: LC808SB300
| Operation | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power | 300W |
| Operation Mode | QCW |
| Geometrical | |
| Emitter Width | 120um |
| Cavity Length | 1500um |
| Emitter Width | 120um |
| Emitter Pitch | 160um |
| Electro Optical Data | |
| Threshold Current | 30A |
| Operating Current | 280A |
| Operating Voltage | 1.9V |
| Slope Efficiency | 1.2W/A |
| Total Conversion Efficiency | 55% |
| Slow Axis Divergence | 12 |
| Fast Axis Divergence | 39 |
| Spectral Width | 4nm |
| Polarization | TE |
Hot Tags: 300w 808nm diode laser chips suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










