2W 830nm Single Emitter Laser Chip
Overview
Key features:
Unmounted laser bar
Polarization Mode: TE
Emitter Width: 47um
Fast Axis Divergence(FWHM) 35Deg
Slow Axis Divergence (FWHM) 9Deg
Applications:
The 830nm wavelength laser has the characteristics of stable power, adjustable power, and easy operation. It uses imported LD, reliable performance, and long service life. The power supply has its own overheating and current limiting protection circuit, and can be externally connected to high-speed modulation. This laser is suitable for spectral analysis, material analysis, bioengineering, photoelectric detection, medical treatment and other fields.

Data sheet:
Item No.: LC830SE2
| Optical | |
| Center Wavelength | 830nm |
| Output Power | 2W |
| Working Mode | CW |
| Spectrum Width | 2nm |
| Emitter Width | 47um |
| Emitter Pitch | 400um |
| Cavity Length | 2000um |
| Thickness | 130um |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 35Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 9Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | 1.2W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 2A |
| Threshold Current Ith | 0.25A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Conversion Efficiency | 58% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-35℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.28nm/℃ |
FAQ:
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: 2w 830nm single emitter laser chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










