Description
878nm 15W Laser Diode Bar Chips

Product Description
Main application is medical, laser lighting, free space optical communication.
The conversion efficiency of our chip can reach 60%, and lifetime can be more than 10000 hours.
In addition, the chip also adopts new epitaxial structure design and material epitaxy,
advanced non-pump window design and preparation technology,
and wet and dry etching combined with self-aligned process technology to control the consistency of the strip width,
especially to increase the manufacturing yield, also to reduce laser chip cost.
Specification:
Item No.: LC878SE15
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 878nm |
| Output Power | 15W |
| Working Mode | CW |
| Emitter Width | 190μm |
| Emitter Pitch | 400μm |
| Cavity Length | 4000μm |
| Thickness | 95-115μm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 24Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 9Deg |
| Spectral Bandwidth(FWHM) | 5nm |
| Slope Efficiency | 1.2W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 15A |
| Threshold Current Ith | 1.5A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Conversion Efficiency | 60% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Performance Curve and Size Drawing
![product-1-1 MB8[N%0LDVQNNDS)1BTG]00](/Content/uploads/202098745/20200922140427a4d65332427043ebba684d31d5df11f3.png)
Hot Tags: 878nm 15w laser diode bar chips suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










