Products Description
1470nm 25W CW Bare Single Bar Laser Chip
Features:
- Central Wavelength:1470nm
- High Powerful
- Working mode:CW
- Number of Emitter: 19
Applications:
- Industry,
- Raw materials for lasers
- Raw materials for laser equipment

Item No.: LC1470SB25
Item Name: 1470nm 25W Single Bar Laser Chip
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 1470nm |
| Output Power | 25W |
| Working Mode | CW |
| Number of emitters | 19 |
| Emitter Width | 96μm |
| Emitter Pitch | 2000μm |
| Bar Width | 10nm |
| Axis Divergence(FWHM) | 7/36Deg |
| Thickness | 150μm |
| Slope Efficiency | 0.5W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 66A |
| Threshold Current Lth | 10A |
| Operating Voltage Vop | 1.3V |
| Conversion Efficiency | 33% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing

Single Bar Diode Lasers
Single Bar Diode Lasers packages for single laser bars, with conduction or water macro channel cooling, provide excellent heat dissipation and unprecedented low heat dissipation.
Our single bar diode laser holders are clamped with weld-free laser bar clamping technology, which improves overall performance and extends the life of the laser diode.

Hot Tags: single bar 1470nm 25w laser chip lds suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, , , Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode China













