Description
Products Description
100W 755nm CW Bare Single Bar Laser Chip
Features:
- Highest quality: We strictly monitor the production of our Laser Chip in clearly defined processes.
- Powerful: High, reliable output power and ideal beam characteristics.
- Economical: Our Laser chip are very efficient and are characterized by a long service life.
Applications:
- Industry: Semiconductors for high-power diode lasers in direct material processing, for heating or lighting. Semiconductors as pumping sources for fiber and solid-state lasers. Use in printing technology.
- Medicine: Esthetics, dermatology and surgery.

- Bare untested chips can be provided.Pls write to us for availability.
- Laser chips from Brandnew can be mounted on a variety of submounts.
- China Professional Supplier of High-power Semiconductor Laser Chip. Brandnew Laser Chip can Meet the Highest Quality Standard of customers.
- Hot Tags: Unsodered Laser Chip 100W 755nm suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China,
Item No.: LC755SB100
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 755nm |
| Output Power | 100W |
| Working Mode | CW |
| Number of emitters | 47 |
| Emitter Width | 110μm |
| Emitter Pitch | 200μm |
| Filling Factor | 50% |
| Bar Width | 10mm |
| Cavity Length | 1.5mm |
| Thickness | 115μm |
| Spectral Bandwidth(FWHM) | 4.5nm |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Lth | 20A |
| Operating Voltage Vop | 2.0V |
| Conversion Efficiency | 75% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 0~55℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing

Hot Tags: single bar 755nm 100w laser chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode, , , Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode factory, Fiber Coupled Laser Diode China









