25W 905nm QCW Laser Diode Bare Bar

Overview:
The 25W 905nm QCW (Quasi-CW) Laser Diode Bare Bar is a high-performance, high-power infrared laser diode designed for various applications requiring precise and efficient light sources. With a central wavelength of 905nm, this diode provides optimal performance in applications such as LiDAR, optical sensing, and laser pumping. Its Quasi-CW operation mode offers exceptional pulse stability and power output, making it suitable for dynamic systems.
Brandnew manufactures a full line of laser diode bars that are well-suited to a variety of applications.
The laser diode bars feature proprietary epitaxial structures designed by the technical staff and are available in a range of wavelengths.
Specification:
Item No.: LC905SE25Q
Item Name: 25W 905nm Single Emitter Laser Chip QCW
| Optical | Typ |
| Central Wavelength | 905nm |
| Output Power | 25W |
| Working Mode | QCW |
| Spectrum Width | 4nm |
| Emitter Width | 70μm |
| Emitter Pitch | 400μm |
| Cavity Length | 990-1010μm |
| Cavity Thickness | 110-150μm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 27Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 10Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | 3W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 10.5A |
| Threshold Current Ith | 0.5A |
| Operating Voltage Vop | 6.3V |
| Conversion Efficiency | 40% |
| Pulse Width | 100ns |
| Duty Cycle | 0.01% |
| Repetition Frequency | 1000Hz |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15-35℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.31nm/℃ |
Hot Tags: 25w 905nm qcw laser diode bare bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










