Description
200W 808nm Laser Diode Bare Bar
Overview
Feature:
Low beam divergence and small light emitting aperture
High power and high beam intensity IR laser radiation
Wide variety of bar configurations
High brightness
Application:
High-brightness semiconductor laser modules
Industrial pumping Source
Laser illumination
Dermatology and Surgery

Data sheet:
Item No.: LC808SB200
| Operation | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power | 200W |
| Operation Mode | QCW |
| Geometrical | |
| Emitter Width | 120um |
| Cavity Length | 1500um |
| Cavity Thickness | 120um |
| Cavity Width | 160um |
| Electro Optical Data | |
| Threshold Current | 25A |
| Operating Current | 190A |
| Operating Voltage | 1.9V |
| Slope Efficiency | 1.2W/A |
| Slow Axis Divergence | 12 |
| Fast Axis Divergence | 39 |
| Spectral Width | 4nm |
| Polarization | TE |
Hot Tags: 200w 808nm laser diode bare bar suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










