High Power 200W 976nm Multi Emitter Single Bar Diode Laser For Material Processing
Features:
- High output power, high brightness
- Available With Any Mirco channel Cooled Configuration
- Low beam divergence and small light emitting aperture
- High power and high beam intensity IR laser radiation
Applications:
- Industrial pumping, Laser illumination
- Free space optical communication
- Wind Sensing Lidar
- Autonomous Driving Lidar

High power 200W 976nm Single Bar Diode Laser Chip , unmounted diode laser bar, with 200W output power, designed for the most demanding applications.
Data Sheet
Item No: LC976SB200
Item Name: 976nm High Power Laser Chip
| Optical | |
| Central Wavelength | 976nm |
| Output Power | 200W |
| Working Mode | CW |
| Spectrum Width | 5nm |
| Number of Emitter | 23 |
| Emitter Width | 200um |
| Emitter Pitch | 400um |
| Filling Factor | 50% |
| Bar Width | 10000um |
| Cavity Length | 4000um |
| Thickness | 120um |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 42Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 24A |
| Operating Voltage Vop | 1.75V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |

Operating Precautions:
Operating the diode laser outdoors at its maximum rating may result in an
equipment failure or a safety hazard. The power supply used with the component
The power supply used with the component must ensure that the maximum peak optical power is not exceeded.
power. Excessive drive current or transient switching may damage the CW diode laser.
Excessive drive current or switching transients can damage CW diode lasers. When using the power supply
When using the power supply, the diode laser should be connected with the mains power on and the output voltage zero.
The output voltage is zero. The current should
Slowly increase the current while monitoring the output power and drive current of the diode laser.
Drive current
Hot Tags: 976nm high power laser chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










