High Power 600W 940nm QCW Single Bar Diode Laser For Material Processing
Features:
- Wavelength: 940nm
- QCW working mode
- High conversion efficiency 60%
- Quick delivery time with customized product
- High Power with long lifetime
Applications:
- Industry Pumping
- Laser illumination
- Laser lighting
- Medicine: Esthetics, Dermatology and Surgery

The conversion efficiency of our chip can reach 60%, and lifetime can be more than 10000 hours. In addition, the chip also adopts new epitaxial structure design and material epitaxy, advanced non-pump window design and preparation technology, and wet and dry etching combined with self-aligned process technology to control the consistency of the strip width, especially to increase the manufacturing yield, also to reduce laser chip cost.
Data Sheet
Item No: LC940SB600
Item Name: High Power Single Bar Laser Chip
| Optical | |
| Pulse Wavelength | 940nm |
| Output Power | 600W |
| Working Mode | QCW |
| Spectrum Width | 4nm |
| Number of Emitter | 40 |
| Emitter Width | 190um |
| Emitter Pitch | 250um |
| Filling Factor | 76% |
| Bar Width | 10400um |
| Cavity Length | 2000um |
| Thickness | 150um |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 30Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | 1.1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 600A |
| Threshold Current Ith | 28A |
| Operating Voltage Vop | 1.8V |
| Conversion Efficiency | 60% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.3nm/℃ |
Drawing:

Our 600W high power laser bar operates in Quasi-Continuous Wave (QCW) mode at 940nm and is ideally suited for materials processing, medical applications, and photon pumping in Direct Diode Laser (DDL) systems. Its unique blend of high efficiency and long life provides excellent laser power and reliability for high power applications. The excellent beam quality of this laser bar ensures precise and powerful laser output, ideal for cutting, engraving and other complex material processing techniques. Its efficient energy conversion and stable performance under continuous operation make it an indispensable component for high-end industrial and medical applications. With its advanced features, it has become the first choice for professionals looking for high-quality laser solutions.
Hot Tags: high power single bar laser chip suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










