4W 850nm VCSEL Laser Diode
VCSEL devices are widely used in 3D face recognition and distance sensing. When VCSEL arrays are used in TOF modules, especially dTOF systems such as LiDAR, the peak power, operating current, operating voltage, conversion efficiency, near-field and far-field optical characteristics of VCSEL in narrow pulse conditions are very important.
Features
Single wavelength
Low wavelength drift
Oxide isolation technology
Low threshold current
High reliability
Easy to collimate
Applications
3D sensors
Lidars
IR illuminations
Medical applications
Proximity sensors

Specifications:
Item No.: VC850SMD4
Item Name: 850nm 4W VCSEL Diode
| Parameters | Typ. |
| Optical Power | 4W |
| Threshold Current | 600mA |
| Forward Current | 4.5A |
| Power Conversion Efficiency | 39% |
| Slope Efficiency | 1.03W/A |
| Die Size | 960×950um |
| Peak Wavelength | 850nm |
| Laser Forward Voltage | 2.3V |
| Series Resistance | 0.51Ω |
| Beam Angle | 25Degrees |
| Wavelength Temp. Drift | 0.07nm/℃ |
| Soldering Temperature | 320(10s)℃ |
| Substrate | Cu/Ag |
| Case Operating Temp | -40~85℃ |
| Storage Temp | -40~105℃ |
LIV Graph and Wavelength

Mechanical Schematics (unit:mm)
![product-1-1 Q7_VH}~~0KF]DQBH_38L4BD](/Content/uploads/201998745/201911251403241810441.png)
SMT reflow soldering curve

Hot Tags: 4w 850nm vcsel laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










