Description
10W 1064nm C-Mount Laser Diode

Product Description
High brightness, high quality , and high reliablity are the foundation of our muli mode product line. 10W 1064nm C-Mount Laser Diode are available with up to 10w of continuous output power froma 200um single cmitter chip. Laser chip design creates un-measurable degradationand long lifetimes that make our chips among the most reliable in the industry today.Our 10W 1064nm C-Mount Laser Diode serves a broad range of applications including solid state pumping, graphics, medical, dental, industrial, and defense.
Spec sheet:
Item No.: CM1064DL10
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 10W |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 2A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 10w 1064nm c-mount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










