1W 690nm C-Mount Laser Diode
C-Mount with an industry-standard package and small footprint with screw mountings. These lasers are made with quality Copper (OFHC) and are extremely reliable. We do have some options including fast axis lensing. And our 1w 690nm c-mount laser diode are available for medical. The industry-standard, one-tab C-mount package is easy to mount and provides good thermal contact, making it an ideal choice for high-power and OEM applications.
Advantages:
Ausn soldering technology
Output power 1w 2w 3w 5w 10w optional
Nearly diffraction limited
Passive cooling
F-Mount package also available

Spec sheet:
Item No.: CM690DL1
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 690nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 1W |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1.5A |
| Threshold Current Ith | 0.6A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Package Drawing

Hot Tags: 1w 690nm c-mount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










