10W 980nm C-Mount Laser Diode LD
Advantages:
Ausn soldering technology
Output power 1w 2w 3w 5w 10w optional
Nearly diffraction limited
Passive cooling
F-Mount package also available
Main Applications:
Fiber and Solid-State Lasers Pumping
Telecommunications
Metrology (Location, Optic Fiber Quality Check, Range Finding)
Medicine (Therapy, Acupuncture, Microsurgery)
Material Proccesing (Cutting and Welding of Metals, Engraving)
Tactical purposes (Night Viewing Devices, Laser Sights)
Spec sheet:
Item No.: CM980DL10
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 980nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 10W |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 12A |
| Threshold Current Ith | 2A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient |
0.35nm/℃ |
Package Drawing
Hot Tags: 10w 980nm c-mount laser diode ld suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










