Description
20W 808nm F-mount Laser Diode
Feature:
- FAC Lens:Optional
- Output power:20W
- High reliability
Application:
- Scientific research
- Medical aesthetics
- Range finding

Our product is a semiconductor chip manufactured in Germany, with high reliability and a surface that boasts exceptional brightness. Under rigorous testing, it has demonstrated superior stability and can withstand harsh environmental conditions. For consumers, this means a product that is both high-performing and perfect for a variety of applications.
Specifications:
Item No: FM808DL20
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power |
20W |
| FAC Lens | Optional |
| Fast Axis FWHM | 40Deg |
| Slow Axis FWHM | 12Deg |
| Emitter Width | 400um |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 25A |
| Threshold Current Lth | 3A |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| Thermistor | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Drawing:


Hot Tags: 20W 808nm F mount Laser Diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, , , Fiber Coupled Laser Diode, Fiber Coupled Laser Diode China












