155Mbps InGaAsInP APD-TIA TO-CAN
This photodetector 155Mbps InGaAs/InP APD-TIA TO-CAN is also characterized by its low dark current and high linearity, providing reliable and accurate detection of optical signals. The 155Mbps InGaAs/InP APD-TIA TO-CAN is easy to integrate into optical systems and is compatible with a wide range of optical components and modules.
The 155Mbps InGaAs/InP APD-TIA TO-CAN has been designed with robustness and reliability in mind. It features a hermetically sealed package that provides protection against environmental factors such as humidity, temperature, and electromagnetic interference.
Features
Long wavelength operation
Data rate up to 155Mbps
3.3V low-voltage operation
Package:TO-46
Internal AGC Circui t
Di f ferent ial output
Applications
SDH/SONET/ATM
Ethernet
ESCON

Specification:
| Absolute Maximum Ratings | |
| TIA Supply Voltage | 4.5V |
| APD Supply Voltage | 52V |
| APD Reverse Current | 2mA |
| Input Optical Power | 5mW |
| Operating Conditions | |
| TIA Operating Voltage | 3.3V |
| APD Operating Voltage | 3-52V |
| Opto – Electrical | |
| Optical Wavelength | 900-1650nm |
| Supply Current | 14-22mA |
| Breakdown Voltage | 40-52V |
| Bandwidth | 165MHz |
| Sensitivity | -44dBm |
| Optical Overload | 1dBm |
Package:

Hot Tags: 155mbps ingaas/inp apd-tia to-can suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










