50G APD-TIA TO-CAN Optical Receiver
The 50G Pin-TIA TO46 is a high-speed trans-impedance amplifier designed for use in optical communication systems. This product is ideal for applications that require high sensitivity and low noise performance.
The Pin-TIA (photodiode-transimpedance amplifier) is a common component in optical communication systems, used to convert optical signals into electrical signals. The 50G Pin-TIA TO46 is designed for use with 50 Gbps optical signals, making it ideal for applications such as fiber-to-the-home (FTTH) and data center interconnects.
Features
5kΩ Typical Differential Transimpedance Gain
Low Capacitance High Speed Ge/Si APD
3.3V Single Power Supply
Wide Operating Temperature Range: -40 °C to +85 °C
Applications
50GBASE Long-haul Transmission
5G Wireless
Bidirectional Module
Description
50Gbps APD-TIA in TO-46 package.
This optical receiver is designed for use in transceivers and transponders for 1290nm ~ 1315nm high-speed data and telecommunication applications.

Data sheet:
| Absolute Maximum Ratings | |
| Storage Temperature | -40-+85℃ |
| Soldering Temperature | 260/2℃ /s |
| Recommended Operating Conditions | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| TIA Operating Voltage | 3.3V |
| Opto – Electrical Characteristic | |
| Optical Wavelength | 1290-1315nm |
| Supply Current | 65-81mA |
| Power supply | 3.3V |
| Breakdown Voltage | 15-22V |
| Dark current | 3-5nA |
| Bandwidth | 22GHz |
| Sensitivity | -18.5dBm |
| Responsivity | 5A/W |
| Output Loading | 100Ω |
Package:

Hot Tags: 50g apd-tia to-can optical receiver suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










