155Mbps TO46 PIN-TIA with AGC
The 155Mbps Pin-TIA TO46 also boasts excellent noise performance, with a typical input referred noise of less than 2.5 pA/√Hz. This makes it ideal for applications where signal-to-noise ratio is critical, such as in long-haul optical communication systems.
Another important feature of this product is its high sensitivity. With a typical responsivity of 0.9 A/W, the 155Mbps Pin-TIA TO46 is able to detect very low-level optical signals, allowing for reliable transmission over long distances.
Features
Long wavelength operation
Data rate up to 155Mbps
3.3V low-voltage operation
Package:TO-46
Differential output
Applications
Fast Ethernet
SONET / SDH / ATM

Spec sheet:
| Absolute Maximum Ratings | |
| Storage Temperature | -65-+150℃ |
| TIA Supply Voltage | 0-6.0V |
| PD Supply Voltage | 10V |
| PD Reverse Current | -10mA |
| PD Forward Current | 10mA |
| Input Optical Power | 10mW |
| Soldering Temperature | 260/10℃ /s |
| Operating Conditions | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| TIA Operating Voltage | 3.3V |
| PD Operating Voltage | -10-3.0V |
| Opto – Electrical Characteristic | |
| Optical Wavelength | 910-1650nm |
| Supply Current | 24-34mA |
| Bandwidth | 95MHz |
| Sensitivity | -37dBm |
| Optical Overload | -2dBm |
Drawing:

Hot Tags: 155mbps to46 pin-tia with agc suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










