Description
10W 905nm TO 56 Laser Diode
Quick details:
Up to 150 W of peak power ( in pulse mode)
Excellent temperature stability
Package: 5.6mm
Narrow beam divergence.
High laser power density.
Application
• Laser rangefinder.
• traffic surveillance and vigilance.
• infrared illumination.
• Laser radar.
Data sheet:
Item No.: LD905TO10
| Optical | |
| Center Wavelength | 905nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 10W |
| Spectrum FWHM | 7nm |
| Fast Axis Divergence | 25Deg |
| Slow Axis Divergence | 11Deg |
| Beam Size | 75x10um |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 11A |
| Threshold Current Ith | 0.75A |
| Forward Current | 7V |
| Pulse Width | 200ns |
| Repetition Frequency | 5kHz |
| Duty Cycle | 0.10% |
| Reverse Voltage | 3V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -15~85℃ |
| Storage Temperature | -40~100℃ |
| Wavelength temperature coefficient | 0.28nm/ºC |
Package Drawing
![$`YRWZ]}HG(1IGJDSDIN12T](/Content/uploads/202098745/202003091505221807511.png)
Pls feel free to contact us via Email: info@brandnew-china.com
Hot Tags: 10w 905nm to 56 laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










