Description
15W 1550nm TO Pulsed LD Light Source
Pulse laser ranging light source output human eye safety spectrum, combined with high reliability heat dissipation metal package, can achieve 15W pulse power output, its working pulse width is adjustable from 1-150ns, the light source size is 90μm *1μm; its main application field is laser ranging, Laser sensing, lidar.
ESD PROTECTION – Electrostatic discharge is the primary cause of unexpected product failure. Take extreme precaution to prevent ESD. Use wrist straps, grounded work surfaces and rigorous antistatic techniques when handling the product.
Data sheet:
Item No.: TO1550DL15
| Optical | |
| Center Wavelength | 1555nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Output Power | 15W |
| Spectral Width | ≤25nm |
| Fast Axis Divergence | 30Deg |
| Slow Axis Divergence | 12Deg |
| Beam Size | 90x1um |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 30A |
| Threshold Current Ith | 0.8A |
| Pulse Width | 100ns |
| Repetition Frequency | 1kHz |
| Duty Cycle | 0.10% |
| Reverse Voltage | 30V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -40~70℃ |
| Storage Temperature | -40~85℃ |
| Wavelength temperature coefficient | 0.6nm/ºC |
Drawing:

Hot Tags: 15w 1550nm to pulsed ld light source suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










