Description
2W 1300nm TO-Mount Laser Diode
Features:
- Wavelength: 1300 nm ±10 nm
- 2W CW Optical Output Power
- Internal Photodiode
Applications:
- Traffic surveillance and vigilance
- Laser Therapy
- Water purification
- Laser Lidar

- The 1300nm To-mount laser diodes are meticulously designed for high-precision applications, offering up to 2W CW optical power within a peak wavelength range of 1300nm (±10nm).
- They boast an integrated monitor photodiode, enabling operation in constant current or optical power modes for versatile control.
- The threshold current is set around 0.7A, optimizing the initiation of laser emission and ensuring consistent, reliable performance for advanced optical applications.
Data Sheet
Item No: TO1300PD2
| Optical | |
| Center Wavelength | 1300nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 2W |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 6A |
| Threshold Current Lth | 0.7A |
| Operating Voltage Vop | 1.2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Drawing:

Hot Tags: 2W 1300nm TO Mount Laser Diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










