Description
300mW 940nm Single Mode TO Laser Diode
Overview
Features:
- Pin length can be customized
- AR coated window
- Hermetically sealed package
- Plated gold over nickel pins
- High brightness, high quality, and high reliability
Application:
- Raman Spectroscopy
- Laser Therapy
- Laser Pumping
- Medical

Data sheet:
Item No.: TO940DL300
| Optical | |
| Center Wavelength | 940nm |
| Wavelength Tolerance | ±15nm |
| Output Power | 300mW |
| Transverse Mode | Single Mode |
| Beam Divergence(FWHM) | 28Deg/8Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 410mA |
| Threshold Current Ith | 20mA |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| Monitor Current | 0.5mA |
| PD Max Reverse Voltage | 30V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~35℃ |
| Storage Temperature | -20~70℃ |
Drawing:

Hot Tags: 300mW 940nm TO Mount Single Mode Laser Diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










