30W 1550nm TO-Mount LD Laser Diode
In order to avoid the damage of visible light to the human eye, the laser wavelength selected by lidar is generally not less than 850nm. At present, the mainstream lidar mainly has two wavelengths: 905nm and 1550nm.
Compared with the 905nm laser, the 1550nm laser will be absorbed by the lens and cornea of the human eye and will not cause damage to the retina. Therefore, the 1550nm laser radar can emit higher power and the detection distance can be farther.
However, the 1550nm lidar cannot use conventional silicon absorption, and needs to use the more expensive indium gallium arsenide (InGaAs) material, so it will be much more expensive than the 905nm lidar.
Data sheet:
Item No.: TO1550DL30
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength | 1550nm |
| Wavelength Tolerance | ±20nm |
| Output Power | 30W |
| Fast Axis FWHM | 30Degree |
| Slow Axis FWHM | 12Degree |
| Pulsed Width | 100ns |
| Duty Cycle | 0.10% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 50A |
| Operating Voltage Vop | 16V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -20~70℃ |
| Storage Temperature | -40~85℃ |
Drawing:

Hot Tags: 30w 1550nm to-mount ld laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










