10mW 650nm TO-Mount Laser Diode
Brandnew's TO mounted laser diodes are an excellent choice for customers looking for state-of-the-art performance in a low-cost pedestal design. These lasers are available in the 6xx to 15xx InP wavelength range and come in a variety of power, wavelength, capping and lens configurations. Applications for Brandnew's 10mW 650nm TO-Mount Laser Diode include OEM medical, consumer medical, LIDAR, military targeting, ranging and illumination. Custom wavelengths and configurations are available upon request.
Feature
650nm center wavlength, 10mW output power
Max Reverse Voltage(LD) 2V
Max Reverse Voltage(PD) 30V
With Photodiode

Specification:
Item Number: TO650DPD001
Item Name:650nm 10mW TO Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 650nm |
| Output Power | 10mW |
| Divergence | 36x7Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 22mA |
| Threshold Current Ith | 11mA |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| PD Current | 0.3mA |
| Max Reverse Voltage(LD) | 2V |
| Max Reverse Voltage(PD) | 30V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -40-60℃ |
| Storage Temperature | -40-85℃ |
TO Package Drawing

Our 10mW 650nm TO-Mount laser diode is a compact and reliable red laser source that is easy to integrate into a variety of systems. It provides stable output power and a clear, visible red beam ideal for applications such as laser collimation, positioning, barcode readers, and lab setups.The TO-can package meets industry standards and is easy to install for OEM systems and test environments. If you're looking for a red laser with consistent performance and long life, this is the product for you.
Hot Tags: 10mw 650nm to-mount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










