
50mW 850nm TO Can Diode Laser Mount Single Mode
Features:
- Lateral single mode lasing
- Built-in Photo Diode for monitoring laser diode.
- Standard optical power output:50mW (CW)
- TO-56 (ψ5.6mm) Packaged, with Pb-free window cap.
- Small perpendicular divergence angle
- 3D depth sensor
- Illumination
- Motion sensor
- Medical application
- Industry
- Biomedical
Specification
Item No.: TO850SM005
Item Name: 850nm 50mW TO Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 850nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 50mW |
| Beam Divergence FWHM Fast | 20Deg |
| Beam Divergence FWHM Slow | 11Deg |
| Electrical | |
| Threshold Current lth | 16mA |
| Operating Current Lop | 68mA |
| Operating Voltage Vop | 2.1V |
|
PD Current |
0.13mA |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -10~60℃ |
| Storage Temperature | -40~85℃ |
Drawing:

50mW 850nm TO Mount Diode Laser TO56 Laser Diodes for Biomedical:
TO-Mount Laser Diodes are an excellent choice for customers seeking state-of-art performance in a low cost submount design. These lasers are provided across the wavelength range of 8xx to 9xx and come in a variety of power, wavelength, capped and lensed configurations.Custom wavelengths and configurations available upon request.
Hot Tags: 50mw 850nm to can diode laser mount single mode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode, Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode factory













