Description
500mW 808nm TO56 Laser Diode
808 nm infrared laser diode with 500 mW output power, it offers low power consumption and high efficiency optical system. This laser diode is a high quality component, good solidity, compact and long lasting. This Infrared laser diode is an industrial electronic component and used for as Industrial testament, Lab, DIY.
Feature
808nm center wavelength
CW working mode
TO18 Package
Built-in PD
Application
Medical Laser Treatment
Night Vision
Others

Data Sheet
Item No: TO808PD500
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 500mW |
| Fast Axis Divergence | 38Deg |
| Slow Axis Divergence | 12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 500mA |
| Threshold Current Lth | 70mA |
| Operating Voltage Vop | 2V |
| PD Current | 200~800uA |
| Thermistor | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Drawing:
Hot Tags: 500mw 808nm to56 laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










