Description
520nm 600mW 500mW TO-5 Laser Diode
Quick details:
0,6 W green multimode laser diode with a wavelength of 520 nm
Package: TO-5 φ9mm metal Can
Power Outout can be 700mW (at 1.8A)
Size: TO5 9mm LD
Continuous Wave Operation
Note:
Operating the product outside of its maximum ratings may cause device failure or a safety hazard. Power supplies used with the device must be employed such that the maximum peak optical power cannot be exceeded.

Data sheet:
Item No.: TO520DL600
| Optical | |
| Center Wavelength | 520nm |
| Output Power | 600mW |
| Working Mode | CW |
| Spectrum Width | 5nm |
| Slope Efficiency | 1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1.05A |
| Threshold Current Ith | 0.18A |
| Operating Voltage Vop | 5.7V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Hot Tags: 520nm 600mw 500mw to-5 laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










