Description
1W 640nm TO 9mm Laser Diode
Quick details:
Standard TO 9mm package
Red Light Source
1W output power, 640nm central wavelength
Low thermal resistance
High brightness, high reliability and stability
Application:
it will contribute to increasing the brightness of projectors and reducing the cost of projector light sources
Data sheet:
Item No.: TO640DL1
| Optical | |
| Center Wavelength | 640nm |
| Output Power | 1W |
| Spectrum Width | 5nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 29Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 9Deg |
| Polarization Mode | TE |
| Slope Efficiency | 1W/A |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 1.4A |
| Threshold Current Ith | 0.38A |
| Operating Voltage Vop | 2.25V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | 0.35nm/℃ |
Hot Tags: 1w 640nm to 9mm laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










