200W 905nm Pulse Laser Diode
Features:
905nm Peak Emission Wavelength
200ns Pulse Width
200x300um Beam Size
10kHz Repetition Frequency
The AlGaAs structure of the 905 series allows for high reliability and temperature stability; it also achieves the best beam characteristics.
Data sheet:
Item No.: LD905TO200
| Optical | |
| Center Wavelength | 905nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 200W |
| Spectrum FWHM | 5nm |
| Fast Axis Divergence | 25Deg |
| Slow Axis Divergence | 10Deg |
| Beam Size | 200x300um |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 25A |
| Threshold Current Ith | 1A |
| Operating Voltage Vop | 35V |
| Pulse Width | 200ns |
| Repetition Frequency | 10kHz |
| Duty Cycle | 0.20% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -10~40℃ |
| Storage Temperature | -15~85℃ |
| Wavelength temperature coefficient | 0.28nm/ºC |
Drawing:
FAQ:
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: 200w 905nm pulse laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










