650nm 100mW 5.6mm TO-Mount Laser Diode
650nm 100mW 5.6mm TO-Mount Laser Diode is a high-power, high-efficient AlGaInP semiconductor laser which provides a stable, single transverse mode oscillation with emission wavelength of 650nm and standard pulse light output of 100mW.
650nm 100mW 5.6mm TO-Mount Laser Diode has a real-index-waveguide which improves the slope efficiency (reduction of the operating current) and the astigmatic distance.
Also, 650nm 100mW 5.6mm TO-Mount Laser Diode has a window-mirror-facet which improves the maximum output power. That leads to highly reliable and high-power operation at 75 °C.
Data sheet:
Item No.: TO650DL100
| Optical | |
| Center Wavelength | 650nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 100mW |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 0.13A |
| Threshold Current Ith | 0.06A |
| Working Voltage | 2.4V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
Drawing:
Hot Tags: 650nm 100mw 5.6mm to-mount laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










