TO Mounted Pulsed Laser Diodes at 905nm
Quick details
High power pulsed laser diodes (PLDs) at 905 nm, output power up to 150W
High power multi-junction structure for narrow far field
The AlGaAs structure of the 905 series allows for high reliability and temperature stability
it also achieves the best beam characteristics
These 905 nm PLDs are available in a TO-18, 5.6 mm, 9 mm, or 8-32 Coax housing as well as a chip on a ceramic submount.
Customer-specific designs and other wavelengths are available upon request.
These laser diodes are used in range finding, speed monitoring, laser radars, security scanners, and laser light curtains or in testing and measurement systems.
Data sheet:
Item No.: LD905TO150
Item Name: 150W 905nm 9mm TO Diode Laser
| Optical | |
| Center Wavelength | 905nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | ~150W |
| Spectrum FWHM | 5nm |
| Fast Axis Divergence | <30Degree |
| Slow Axis Divergence | <10Degree |
| Beam Size | 200x10um |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 30A |
| Threshold Current | 1A |
| Operating Voltage | 42V |
| Pulse Width | 100ns |
| Repetition Frequency | 5kHz |
| Duty Cycle | 0.05% |
| Reverse Voltage | <6V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | -40~70℃ |
| Storage Temperature | -40~85℃ |
| Wavelength Temperature coefficient | 0.28nm/ºC |
| Soldering Temperature | 260℃ |
Package Drawing
Power/Current Chart
Spectrum
Wavelength Temperature Coefficient
Beam Divergence
Hot Tags: to mounted pulsed laser diodes at 905nm suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










