7060 Packaging 2W 850nm VCSEL Laser Diode
Features:
- 7060 Packaging 2W 850nm VCSEL
- 850nm Multimode VCSEL
- High Efficiency (WPE), >35% @50C
- Small emission area, easy to collimate
Applications:
- 3D Imaging
- Gesture Recognition
- Laser illumination,
- Medical application
- Broadband access network
- Pump

Characteristics
Item No.: VC850SMD2
Item Name:850nm 2W VCSEL Diode Laser
| Parameter | Typ. |
| Center Wavelength | 850±10nm |
| Output Power | 2W |
| Working Mode | QCW |
| Pulse Width | 0.5ms |
|
Duty Cycle |
1% |
|
Divergenve Angle |
22Degree |
| Emitter Quantity | 410 |
| Electrical | |
| Threshold Current Lth | 0.6A |
| Operating current lop | 2.8V |
| Operating current Vop | 2.2Ω |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~105℃ |
Drawing:


Note: 1. Stresses greater than those listed under "Absolute Maximum Ratings" may cause permanent damage to the 7060 Packaging 2W 850nm VCSEL. This is a stress rating only and functional operation of the device at these or other conditions above those indicated in the operations section for extended periods of time may affect reliability.
2. In its maximum rating diode laser operation could damage its performance or cause potential safety hazard such as equipment failure.
3. Electrostatic discharge is the main reason for the laser fault of the diode. Take effective precautions against ESD. When dealing with laser diodes, use the wrist strap, grounding work surface and strict antistatic technology.
Hot Tags: 7060 packaging 2w 850nm vcsel suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










