Description
1.25G 850nm TO46 VCSEL Laser
Features
Package:TO-46
850nm Wavelength Rang
High coupling efficiency for multi-mode fibers.
Low Threshold Current
Excellent reliability, meeting EU RoHS requirement
Support from DC to 2.5Gbps data rate operation.
Applications
Fiber optical communication links
Smart cables, HDMI, consumer applications

Data sheet:
| Absolute Maximum Ratings | |
| Storage Temperature | -40-+100℃ |
| Operating Temperature | 0-70℃ |
| Laser Reverse Voltage | -5V |
| Peak Forward Current | 12mA |
| Soldering Temperature | 260/10℃ /s |
| Opto – Electrical Characteristic | |
| Threshold Current | 0.7mA |
| Optical Output Power | 0.7mW |
| Operating Voltage | 1.9V |
| Emission Wavelength | 850nm |
| Spectral Bandwidth, RMS | 0.3nm |
| Slope Efficiency | 0.55W/A |
| Rise and fall time | 70ps |
| Wavelength Temperature Variation | 0.06nm/K |
| Small Signal Bandwidth | 8GHz |
| Monitor Current(PD) | 200uA |
| Dark Current(PD) | 20nA |
| Capacitance(PD) | 14pF |
Drawing:

Hot Tags: 1.25g 850nm to46 vcsel laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










