300mW 850nm Vcsel TO Can
Features:
- Low divergence angle
- Fast modulation capabilities
- Available in single emitter or VCSEL array configuration
- TO-CAN package
Application:
- Machine vision systems
- Gesture recognition
- Infrared illumination

Data sheet
Item No.: TO850VC03
Itme Name:850nm 300mW VCSEL TO Diode Laser
| Optical | Typical Value |
| Center Wavelength λ | 850nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Output Power | 300mW |
| Working Mode | QCW/CW |
| Divergence | 23Deg |
| Pulse Width | 0.1ms |
| Duty Cycle | 10% |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 350mA |
| Threshold Current Lop | 55mA |
| Operating Voltage Vop | 2.1V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
Drawing:

Looking for more power in a compact form? Our latest 850nm VCSEL delivers up to 300mW of stable CW output-a significant leap beyond conventional solutions on the market. Housed in a robust TO-CAN package, it offers superior beam quality, low divergence, and high modulation speeds for your most demanding applications.
Whether you're designing 3D sensing, LiDAR, facial recognition, or IR illumination systems, this VCSEL provides the performance and reliability needed for next-generation products.
Now available for sampling and OEM integration. Contact us today to learn more.

Hot Tags: 300mw 850nm vcsel to can suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China, Fiber Coupled Laser Diode suppliers, Fiber Coupled Laser Diode China, Fiber Coupled Laser Diode, Fiber Coupled Laser Diode Made in China, Fiber Coupled Laser Diode factory












