Description
6W 850nm VCSEL TO Laser Diode
Description
- These 850nm lasers offer a polarization stable emission, gaussian beam profile, as well as very low power consumption.
- They are also RoHS compliant. Common applications include use in optical encoding, optical sensing, and in laser mouses.
- The vertical-cavity surface-emitting laser, or VCSEL, is a type of semiconductor laser diode with laser beam emission perpendicular from the top surface, contrary to conventional edge-emitting semiconductor lasers (also in-plane lasers) which emit from surfaces formed by cleaving the individual chip out of a wafer.

Features
- 850nm VCSEL diode TO Can Diode Laser
- Designed for 6W output power operation
- Wide operating temperature range -40~105℃
- High coupling efficiency, high performance

Application
- Night vision goggles
- Collimator
- Face ID
- Lidar
Parameters
Item No.: TO850VC6
Item Name: 6W 850nm VCSEL TO Laser Diode
| Optical | |
| Center Wavelength λ | 850nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Optical Power | 6W |
| Divergence | 22Degree |
| Pulse Width | 0.1ms |
| Frequency | 10KHz |
| Duty Cycle | 3% |
| Electrical | |
| Threshold Current Lth | 1.5A |
| Operating Current Lop | 7A |
| Operating Voltage Vop | 2.2V |
| Thermal | |
| Test Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~105℃ |
| Quality Standard | IATF-16949 |
Detailed Drawing
The emitted radiations have the same frequency and phase or sometimes very narrow bandwidth. It is used in high-speed optical fiber communication.

Hot Tags: 6w 850nm vcsel to laser diode suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










