Description
2000W 808nm Diode Bar Module
Overview
Advantages:
Hard solder AuSn for high stability and reliability
Macro channel cooling structure
Quality warranty is 20 months. No. of shots: >30 million
Allows fast repetition rates up to 7Hz(7 pulses-per-second), with in-motion treatment, fast hair removal for big area treatment
Other options:
Single 808 wave, 755nm/808nm/1064nm double waves and triple waves for option
Various power laser modules for your option , 300W 500W 600W 800W 1000W 1200W ... (6bars 10basr 12bars )


Data sheet
Item No.:WC808VS2000
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | (-0,+20nm) |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 2000W |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | 30ms |
| Frequency | 3-7Hz |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 100A |
| Threshold Current Ith | 20A |
| Operating Voltage Vop | 36V |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Package Drawing
![product-1-1 $L7TX(2O_U5}{]RUFBP_CC1](/Content/uploads/202198745/20210319142856c65c13fe920b497681936c3c71db3e0c.png)
Hot Tags: 2000w 808nm diode bar module suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










