808nm Laser Bars Module D-Las 55
808nm Laser Bars Module D-Las 55 - fully exploit the potential of water cooling technology. The series integrates advanced packaging technology, heat dissipation structure, and macro/micro-optics design, realizing the significant improvement of output energy and power with a subtle blend of powerful performance and lightweight size
Features:
3Bars, 4Bars, 5Bars, 6Bars optional
Working mode: CW Micro Channel
Frame size can be customized
Excellent beam characteristics
High peak power, High duty cycle, Corrosion protection, Hard-solder packaging technology
Repair and replacement for MedicaLaser hair removal handpiece

Spec sheet
Item No.:WC808VS500
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power Per Bar | 100W |
| Number of Bars | 5 |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~100A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~12V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
Hot Tags: 808nm laser bars module d-las 55 suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










