2400W 808nm CW Vertical Stack Diode Laser
2400W 808nm CW Vertical Stack Diode Laser,which can be widely used in solid-state laser pumping and scientific research, especially as a pump light source for slab lasers. Using this product, the pump source can be made with higher power, higher power density, and smaller size, so that the solid-state laser system can be made with higher power, smaller size and lower cost.
Features
– High optical output power 100 W cw per bar after collimation
– High efficiency, low divergences
– Lifetime > 10,000 h, high reliability
Applications
– Pumping of solid-state lasers and fiber lasers
– Material processing
– Medical applications (e.g. hair removal)

Data sheet:
Item No.: WC808VS2400
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±5nm |
| Output Power | 2400W |
| Quantity of Bars | 24 |
| Spectral Width FWHM | ≤4nm |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 40Deg |
| Slow Axis Divergence(FWHM) | 10Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 110A |
| Threshold Current Ith | 20A |
| Operating Voltage Vop | 48V |
| Power Conversion Efficiency | 55% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 25℃ |
| Storage Temperature | -40~80℃ |
| Wavelength Temperature Coefficient | ~0.28nm/℃ |
| Coolant | Deionized Water |
| Flow Rate/Bar | 0.4-0.7L/min |
| Max Inlet Pressure | 380kPa |
| Resistivity | 0.25-5MΩ*cm |
Package Drawing:
![product-1-1 F2]FN]AE$7I_GKDPHE5{09D](/Content/uploads/202098745/202003041552205044535.png)
FAQ:
How to proceed an order?
1. Contact us for more details by email
2. We send PI to you for payment, payment term is T/T or Western Union
3. Once payment is done, we will arrange production
4. Delivery time is 1-2 weeks depends on different order qty and request.
5. After delivery, we will send you DHL UPS FedEx TNT tracking no.
Hot Tags: 2400w 808nm cw vertical stack diode laser suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










