700W Triple Wavelength QCW Vertical Stack Diode Laser For Hair Removal Tattoo Removal
Features:
- Three wavelength at 700W output power
- 100W output power per bar with 7 bars
- Advanced Ausn soldering technology
Applications:
- Mainly for beauty machine handle replacement and repairing


Data Sheet
Item No: WC781VS700
Item Name: 700W QCW Triple Wavelength Laser Stack
| Optical | |
| Center Wavelength | 755nm,808nm,1064nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | QCW |
| Output Power | 700W |
| Fast Axis Divergence(FWHM) | 38Deg |
| Slow Axis Divergence (FWHM) | 12Deg |
| Pulse Width | ≤400ms |
| Duty Cycle | ≤40% |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | ~100A |
| Threshold Current Ith | ~10A |
| Operating Voltage Vop | ~13V |
| Power Conversion Efficiency | ~50% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 20~30℃ |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Others | |
| Coolant | Distilled Water |
| Flow Rate/Bar | 4~6L/min |
| Max Inlet Pressure | 350~500kPa |
| Water Temperature(No Condensation) | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20μm |
Drawing:

In a large study of over 500 people with all skin types, 90% reported few to no side effects, a testament to the laser's precision. A survey by a top laser company found that 94% of customers who tried 808nm diode laser treatments were satisfied or very satisfied with the results. Looking ahead, experts believe this market will grow by 11% per year over the next five years, with the 808nm diode laser becoming the preferred method for removing unwanted hair. It's making a big splash, driving new trends and research in the industry. Our 700W stacked array effectively solves the problem of difficult hair removal for users.

Hot Tags: 700w qcw triple wavelength laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










