Description
800W 808nm 10Bars Micro Channel Laser Stack
Feature:
- Micro channel sealed package
- Using orig inal jenoptik
- laser bars from germany
- power:100W per bar, 8bars, totally 800W
- Active water cooling for optimized lifetime and power
Application:
- Hair removal
- Tattoo removal
- Wrinkle removal

Specifications :
Item No.: MC808DL800
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Output Power | 800W |
| Working Mode | CW |
| Number of Bar | 8 |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| FAST/SLOW Axis Divergence | 38/12Deg |
| Electrical | |
| Operating Current Lop | 100A |
| Threshold Current Lth | 28A |
| Operating Voltage Vop | 16V |
| Thermal | |
| Operating Temp. | 20~30℃ |
| Coolant |
Distilled Water |
| Flow Rate/bar | 3~4L/min |
| Filtered Water Particles | <20um |
| Storage Temperature | 0-55℃ |
| Water Temperature (No Condensation) | 23~27℃ |
| Filtered Water Particles | <20um |
Size:
800W 808nm Micro Channel Laser Stack 10Bars utilizes the original German Jenoptik laser bars.
With 8 laser bars and a total power of 800W, it ensures precise and efficient treatment.
Its active water cooling system optimizes performance and service life.
It can be used for hair removal, tattoos and wrinkles, making it your go-to solution for flawless skin
The advantage for 10Bars 800W 808nm Micro Channel Laser Stack:
- Specializing in diode laser installation for more than 10 years.
- We purchase our diode bars from Germany.
- For hair removal applications, the laser stacks come with a 1 year warranty or 10 million cycles.
- Customers no longer have to worry about laser burnout.
Hot Tags: Micro Channel 800W Diode Laser Stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China












