Description
600W 808nm Micro Channel Laser Stack
features:
Center Wavelength:808nm
Water Channel:Micro Channel
Output Power Per Bar:100W
Application
Laser hair removal machine and other industrial usage

- Our microchannel diode laser bars utilize strategically dispersed tiny water channels.
- Each diode laser bar undergoes rigorous testing before being meticulously assembled into a vertical laser stack.
- To ensure the highest quality, we subject each stack to an 8-hour burn-in test.
- We take these comprehensive steps to ensure that each stack meets our rigorous standards of excellence.
Specification
Item No.: MC808DL600
| Optical | |
| Center Wavelength | 808nm |
| Wavelength Tolerance | ±10nm |
| Working Mode | CW |
| Water ChannelOutput Power Per Bar | Micro Channel |
| 100W | |
| Number of Bar | 6 |
| Electrical | |
| Operating Current Iop | 95~110A |
| Threshold Current Ith | 18~20A |
| Operating Voltage Vop | 5.5~5.7V |
| Power Conversion Efficiency | 45~48% |
| Thermal | |
| Operating Temperature | 15~30℃ |
| Storage Temperature | 0~55℃ |
Drawing:
Hot Tags: 600w 808nm micro channel laser stack suppliers, manufacturers China, factory, wholesale, made in China










